"Ve štole čtrnáct kolejnice visí
tam Hagen obydlí své má
příběhy se občas s krví mísí
vždy když ve štole svítí zelená"

F.T.Prim - Štola číslo 14

 

"Když probíhali okolo studánky, znovu před sebou usly­šeli smích. Po chvíli doběhli až na konec chodby a zaraženě se zastavili. Nikdo tam nebyl. Chvilku se zmateně rozhlíželi a pak se začali vracet. Bedlivě pozorovali stěny, jestli tu neodbočuje nějaká chodba. Nebyla tam. Došli až ke studánce, když Fred zpozoroval na zemi něco lesklého. Sehnul se a z bláta vytáhl vojenský bajonet. Otřel ho do rukávu a přiblížil pochodeň. Na čepeli spatřil staré německé heslo: GOTT MIT UNS. Na druhé straně se v čadivé záři plamenů zalesklo jediné slovo, spíše jméno: HAGEN.

„Vidíš to?“ otázal se přes rameno Billyho. Ten ho však nevnímal. S hrůzou rozevřenýma očima se díval do studánky, jejíž voda byla rudě zbarvena krví."

Laco Lahoda, Pověsti Ameriky

 

Zapsat se do památníku
zkusit vylézt svážnou (marně)
zanadávat na prasata
co rozdupala studánku
zapálit svíčku
zdravit trampy
strašit děvčata
udeřit do gongu.

Ráno možná najdou další tělo.
 

Hagenova štola je srdce Amerik...vždyť tady se prý Hagen oběsil, tady prý byl nalezen nůž s jeho jménem, tady se prý ztrácejí lidé, kteří poklepou na stěnu zatopené chodby, tady prý ten, kdo udeří třikrát na kolejnici a zvolá "Hagene, vem si mě!", podepíše sám sobě do roka rozsudek smrti...tedy, pokud se sem do té doby nevrátí.


ZPĚT