Nevřeň

Kaolinový důl v Nevřeni u Plzně je unikátní památkou na v kraji kdysi rozšířený způsob těžby. Rozsáhlé prostory o výšce až 18 metrů byly v poměrně poddajných kaolinitických arkózách vyrubány ručně, postupně po etážích. Na stěnách jsou dosud ve výšce dobře patrné stopy po špičácích, i drobné výklenky na kahany. Surový kaolin byl hned vedle dolu drcen, rozplavován a ručně lisován.
Těžilo se tu přibližně mezi lety 1870 a 1897. Od 50.let 20.století se o lokalitu začali zajímat plzeňští jeskyňáři, kterým se nakonec v roce 1981 podařilo část podzemí otevřít a zmapovat. Zpřístupněná partie sice tvořila jen část původního rozsahu dolu, jak je patrné i na povrchu z četných propadů, ale zato byla velmi dobře zachovalá.
Místo postupně vešlo v obecnou známost a stalo se cílem různě způsobilých výprav zblízka i zdaleka. Tvárnost zdejšího kaolinitického jílu dala vzniknout mnoha až uměleckým výtvorům i prostým reliéfním podpisům na stěnách. Jedním z nich, který před časem dokonce vyburcoval místní policii, byla umělá mrtvola navlečenádo starých hadrů, jejíž pozůstatky jsou patrné v popředí.
Podzemí bylo citlivě uzavřeno někdy kolem začátku roku 2006, většinu jílových plastik prý předtím někdo zničil.

(ZPĚT)