Beletrie

Souhrn toho, co vyšlo někde tiskem. Knížky sem samozřejmě celé dávat nebudu, byl bych nerad, kdyby skrz mne přišel Michael Bronec (ještě víc) na buben, ale nějaká ta povídka ke stažení se najde...


1) Knihy:

Polomené světy / Atlantský harc

Románová prvotina z roku 2008. Nachází někde na té klikaté linii, která odděluje sci-fi od fantasy. Hlavní hrdina, baron Kiersky, je zkušený harcovník, který zase jednou musí osedlat koně, vyčistit pušku a vydat na cestu. Ale z toho, co ze začátku vypadalo jen jako nejistá diplomatická mise v předvečer občanské války, se brzy stane boj o přežití.
Svět, ve kterém se Kierského putování odehrává, je v ledasčem zvláštní. V něčem sice může připomínat Zemi před pár stoletími, ale jeho příběhy se těch našich dotýkají jen letmo a na nečekaných místech. Má svá kouzla, své bohy i svou vlastní ztracenou Atlantidu, ale v úrodných krajích a podhůřích hor se začíná rodit průmysl a nadchází nový věk objevů.
Pro lidi, kteří se pomocí tajných umění a znalostí chystají změnit samotnou podstatu tohoto světa, je Kiersky ze začátku jen malým kolečkem v jejich plánech. Kolečkem, které je navíc třeba vyndat, rozšlápnout a nahradit. Jenže to by ho napřed museli dokázat zastavit...

Druhá linie příběhu sleduje zoufalý boj lidstva o přežití ve vesmíru, jenž se začal stávat nehostinným. Je to naše blízká budoucnost, ale zdá se, že už jí moc nezbývá. Jediné řešení, které lidem zůstalo, je proniknout na hranice reality a pokusit se ovládnout záhadnou mocnou bytost, která na nich žije, a která možná zná cestu do bezpečí.

Netřeba asi říkat, že se oba příběhy protnou. A i bohové budou mít co dělat, aby přežili. 

Recenze:
Pevnost (via Fantasya.cz) 
Neviditelný pes
 

 

Temní ilumináti

A teď něco úplně jiného... Temní ilumináti se odehrávají v roce 2012, krátce před předpovídaným koncem světa. Jde o drsný příběh, v němž se čtenář dozví strašlivé a nečekané podrobnosti o tajných spiknutích, nacistických pokladech, předvěkém nadpřirozeném zlu, permonících, sovětských jaderných zbraních, teorii mentionů, ložiskové geologii, Kájovi Maříkovi a taky těch krásných táborákových písničkách, co zahřejou u srdíčka.

Základní dějová linka se točí kolem skupinky jeskyňářů, kteří odhalí tajemství, jež mělo zůstat navěky pohřbeno, a následně zjistí, že se tak zapletli do soupeření několika zákulisních mocností ovlivňujících už po staletí osud lidstva. A že pokud chtějí přežít, musí se zaplést ještě mnohem víc a s ledaským - přestárlými jezuity počínaje a opravdu ošklivými folkaři konče. Děj tady nebudu příliš detailně popisovat, protože by to nebyla správná konspirace, kdybych ho vykecal, ale řekněme, že je velice dramatický a, byť by s tím hrdinové asi nesouhlasili, snad i docela legrační. 

Recenze:
Sarden
Fantasya.cz
Mfantasy.cz
Sarden podruhé
Topzine.cz

 

 


Povídky:

Bešamelova dobrodružství 32 - Šílený šaman (RTF)
Volnostylově ulítlá postakatasfrofická povídka z Čech. Poslal jsem ji do soutěže Radegast 2002 a vyhrál. Vyšla ve sborníku In Sci-Fi Veritas II. Radegast 2k+2.

Občas se stávají zvláštní věci (RTF)
Povídka psaná do Trapsavce. O vandru, na kterém se dojde někam jinam... nebo jindy? Vyšlo jednak ve sborníku  Trapsavce z roku 2002, jednak v Puchejři 3-4/2003.

O studni, obloze a posledním satelitním vysílači vz. 25 (PDF)
Postkatastrofická povídka, která vyšla ve sborníku Trapsavce v roce 2007. Začal jsem to psát jako takovou hříčku o tom, že v budoucnosti vznikne z trampů svébytný kočovnický pronárod, ale postupně se to rozkošatělo téměř až k zachraňování světa a tak vůbec.

Cestou zpět (PDF)
Starší povídka o cestě do opuštěné země, v roce 2010 znovu prohlédnutá a poskytnutá Šnekovi do Okruhu a středu 2/2010.

Vlaštovka od Bílé skály (PDF)
Povídka poslaná do Trapsavce 2011, psaná ale pár let předtím. Okolnosti vzniku už se trosku setřely, ale příběh zůstal.